Galantské osvetové stredisko a obec Šintava uskutočnili dňa 11. júna 2017 spomienkový koncert venovaný slovenskej jazzovej legende Jaroslavovi Červenkovi k jeho nedožitým 80. narodeninám.
Hudobná pocta Jaroslavovi Červenkovi

Spomienkový koncert venovaný Jaroslavovi Červenkovi,

veľkej osobnosti džezovej hudby na Slovensku 

 

Galantské osvetové stredisko, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja a obec Šintava zorganizovali spomienkový koncert venovaný pamiatke nedožitých 80. narodenín Jaroslava Červenku, veľkej osobnosti džezovej hudby nielen Galantského regiónu, ale aj v rámci celého Slovenska. Koncert sa konal dňa 11. júna 2017 v rodnej obci Jaroslava Červenku v Šintave a z verejných zdrojov ho podporil Fondu na podporu umenia 2017, ktorý bol aj hlavným partnerom podujatia. Počas popoludnia plného hudby a za účasti najbližšej rodiny Jaroslava Červenku, priateľov a známych si prítomná verejnosť zaspomínala na tohto skvelého hudobníka.

Jaroslav Červenka bol vynikajúci klarinetista a altsaxofonista, skladateľ, hudobný aranžér, pedagóg a profesionálny hudobník. Tradičnej džezovej hudbe a swingu bol oddaný celý život. Po skončení bratislavského konzervatória vyštudoval Vysokú školu múzických umení. Spolu s bratom Jánom bol od roku 1952 členom najstaršej skupiny tradičného džezu na Slovensku – Ali Jazz Bandu v Seredi. V rokoch 1970-1985 príležitostne hrával v Revival Jazz Bande, komponoval a aranžoval skladby spolu s Petrom Lipom, neskôr s ním pôsobil v Traditional & Revival Jazz Bande. Jaroslav Červenka je držiteľom mnohých ocenení, v roku 1993 mu Slovenská jazzová spoločnosť za celoživotnú propagáciu jazzu udelila Cenu Ladislava Martoníka.

V hudobnom programe účinkovali vynikajúci umelci G + M SAXJAZZ, Seredský Dixieland Band, a taktiež skvelé hudobné zoskupenie SWING FIVE Vlada Vizára s Patríciou Páleníčkovou, ktorí od nadšeného publika obdržali veľký aplauz. Kvalitná džezová hudba s výbornými hudobníkmi prispela k príjemnej atmosfére a bohatému umeleckému zážitku.

Pevne veríme, že spomienkový koncert, ktorý bol venovaný pamiatke nedožitých 80. narodenín Jaroslava Červenku, veľkej osobnosti džezovej hudby na Slovensku, na dlhú dobu ostane v pamäti všetkým prítomným a bude im pripomínať jeho osobnosť a veľké hudobné majstrovstvo.

 

 

 

Hlavným partnerom projektu je Fond na podporu umenia.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.