Výstava unikátnych mandál autorky Adriany Decsiovej bola dňa 15. júla 2020 sprístupnená v priestoroch Úradu Trnavského samosprávneho kraja.
Mandaly - výstava diel Adriany Decsiovej

 

MANDALY

Výstava diel Adriany Decsiovej v Trnave

 

 

Výstava unikátnych mandál autorky Adriany Decsiovej, členky Klubu výtvarníkov Galantská paleta, bola dňa 15. júla 2020 sprístupnená v priestoroch Úradu Trnavského samosprávneho kraja. Realizátorom výstavy pod názvom Mandaly, je Galantské osvetové stredisko, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja.

Adriana Decsiová pochádza z Nových Zámkov. V súčasnosti žije a pôsobí v obci Čierny Brod v okrese Galanta. Maľuje od svojich 9 rokov. Inšpirovala ju k tomu jej príbuzná, ktorá bola výtvarníčka v Nových Zámkoch a venovala sa maľovaniu akvarelu, pastelu a oleja. Ako dieťa k nej rada chodila a obdivovala jej krásne diela. Na základnej škole sa zúčastňovala rôznych súťaží v maľovaní. Chcela študovať výtvarné umenie, alebo reštaurátorstvo, ale nakoniec vyštudovala ekonómiu. Láska k maľovaniu jej však zostala. Ako samouk sa venovala krajinomaľbe. Pôsobila ako vedúca v kníhkupectve, kde objavila brožúrku o mandalách. Ihneď sa do mandál zamilovala. Preštudovala si symboly, farby. Začala ich maľovať na plátno, neskôr objavila čaro skla a mandaly maľuje na sklo. Maľovaniu mandál sa venuje približne 20 rokov. Ako sa vyjadrila sama autorka: „Je to veľmi ukľudňujúca činnosť. Ako keby sme prešli do vedomia, podvedomia a vytiahli odtiaľ skryté emócie, city. Ja tomu hovorím vymaľovať sa von do priestoru. Vnímať symboly, farby, precítiť farby, precítiť emócie človeka. Je to, ako keby sme preniesli časť svojej duše, svojich pocitov do priestoru.“

Od roku 2017 je Adriana Decsiová členkou Klubu výtvarníkov Galantská paleta, ktorý pôsobí pri Galantskom osvetovom stredisku. Štyri roky po sebe absolvovala reprezentatívnu výstavu Galantská paleta inštalovanú v galerijných priestoroch Renesančného kaštieľa v Galante. Zúčastnila súťaže Výtvarné spektrum v Dunajskej Strede, kde získala za svoje diela ocenenia i čestné uznanie.

Adriana Decsiová sa venuje taktiež maľovaniu krajiniek a zátiší. Inšpiruje sa prírodou. Obľubuje maľovať hory, les, vodu, vodopády, ruže. Maľovanie je pre ňu zmyslom života, je štúdiom na celý život. Či je to olej, akryl, pastel, maľba na sklo, to všetko je súčasťou jej prác.

Je aj autorkou diel, ktoré sa tvoria technikou enkaustika – maľovanie horúcim voskom. Túto zaujímavú a nie až tak tradičnú techniku predvádza aj na tvorivých dielňach ako lektorka. Teší ju vymýšľať a objavovať kombinácie techník a farieb, s ktorými sa snaží vyčarovať krásny výtvor, ale najväčšiu radosť má z výsledného diela, pretože v ňom sa zrkadlí kúsok jej duše. Autorku teší, že svojimi dielami vie urobiť radosť iným a za to je veľmi vďačná.

Krásu mandál Adriany Decsiovej môžu záujemcovia v priestoroch Úradu Trnavského samosprávneho kraja obdivovať do 4. septembra 2020.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nežná revolúcia

Galéria umenia