Kultúrno-spoločenské podujatia v rámci Týždňa židovskej kultúry sa konali 5. septembra v Renesančnom kaštieli v Galante, 12. septembra v Múzeu holokaustu v Seredi a 17. septembra Inovatechu v Sládkovičove.
Týždeň židovskej kultúry 2018

Týždeň židovskej kultúry v Galantskom regióne

 

Galantské osvetové stredisko, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja,  už 10 rokov organizuje kultúrno-spoločenské podujatia, ktorými sa snaží predstaviť naším obyvateľom bohatú židovskú kultúru, jej umeleckú jedinečnosť, výnimočné umelecké atribúty, ale taktiež poukázať na dejinné udalosti súvisiace so židovským obyvateľstvom. V rámci podujatí Týždňa židovskej kultúry chceme podporiť rozvoj židovskej kultúry, pretože židovské obyvateľstvo má v našom regióne hlboké tradície.

V Galantskom regióne sa každoročne pripájame k tým, ktorí v európskych krajinách vždy začiatkom septembra konajú spomienkové podujatia zamerané na prezentáciu židovského kultúrneho dedičstva. Tieto podujatia sú oslavou kreativity, spomienkou na históriu, sú prezentáciou hodnotných umeleckých artefaktov.

Kultúrno-spoločenské podujatia v rámci Týždňa židovskej kultúry sa konali 5. septembra v Renesančnom kaštieli v Galante, 12. septembra v  Múzeu holokaustu v Seredi a 17. septembra Inovatechu v Sládkovičove.

Podujatie v Galante obohatil zaujímavou prednáškou na tému „Židia a ich povolania v Galante“ Juraj Pekarovič, ktorý sa od mladosti zaujímal o históriu nášho mesta. Dlhé roky bol kronikárom mesta, profesionálne pôsobil v pamiatkovej starostlivosti na úrovni mesta, okresu i regiónu. Publikoval mnohé články o histórii mesta, bol zostavovateľom úspešných kalendárov s reprodukovanými historickými pohľadnicami. Je zberateľom dokumentov a artefaktov, ktoré sa viažu k histórii Galanty. Z jeho rozsiahlej zbierky pohľadníc bola v minulom roku vydaná krásna kniha o Galante.

Ako každý rok aj aktuálny Týždeň židovskej kultúry ponúkol v našom regióne výnimočné hudobné predstavenia. Galantskému publiku sa predviedlo zoskupenie Axmann cimbal trio. V ich podaní si návštevníci vypočuli zmes krásnych židovských melódií. Cimbalista a hudobný pedagóg Dezider Axmann pochádza z Lučenca z muzikantskej rodiny. Dalo by sa povedať, že z cimbalovej dynastie. Cimbalistami boli už jeho prastarý otec, starý otec, aj otec. Hru na cimbal študoval na Konzervatóriu v Košiciach a v štúdiu pokračoval aj na Akadémii umení v Banskej  Bystrici. V roku 2000 založil koncertnú hudobnú formáciu, s ktorou absolvoval množstvo koncertov doma i v zahraničí.

V hudobnom programe sa verejnosti v Seredi predstavilo netradičné hudobné zoskupenie Mojše Band v zložení cimbal, akordeón a kontrabas. Mojše band sa snaží o interpretovanie rôznych druhov a žánrov židovskej hudobnej tradície a snaží sa ju vždy aktuálnymi vyjadrovacími prostriedkami prezentovať širokej verejnosti. Počas svojej existencie odohrali niekoľko desiatok sólových celovečerných koncertov v kluboch, na koncertných pódiách a v synagógach. Účinkovali na významných festivaloch na Slovensku i v zahraničí.

Predvedením najznámejších melódií a skladieb z bohatej klenotnice židovskej hudby sa návštevníkom v Sládkovičove prezentovalo virtuózne hudobné zoskupenie Michala Lazara z Nitry.

V rámci realizovaných podujatí v Galantskom regióne bola pre návštevníkov pripravená aj zaujímavá ochutnávka kóšer jedál. Podujatia v rámci Týždňa židovskej kultúry sa realizovali za finančnej podpory Fondu na podporu kultúry národnostných menšín. Niekoľkoročnou veľmi úspešnou realizáciou Týždňa židovskej kultúry sa uvedené podujatie stalo významným kultúrno-spoločenským podujatím v rámci celého Trnavského kraja, ktoré prezentuje umelecké hodnoty, tradíciu a históriu židovského kultúrneho dedičstva.

 

 

 

 

 


Realizované s finančnou podporou

Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.