Trnavský samosprávny kraj a Galantské osvetové stredisko v spolupráci s mestom Sereď sú organizátormi verejného pietneho aktu konaného dňa 9. septembra 2022 pri pamätníku obetí holokaustu v Mestskom parku v Seredi.
NEZABUDNUTÍ SUSEDIA - pietne spomienkové podujatie v Seredi

NEZABUDNUTÍ SUSEDIA

- pietne spomienkové podujatie v Seredi

 

Pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia

 

Pri príležitosti Pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia sa v tomto roku po druhý raz konali spoločné celoslovenské spomienkové tryzny na pripomenutie si obetí holokaustu a tiež záchrancov prenasledovaných židovských spoluobčanov pod názvom Nezabudnutí susedia.

 

 

V rovnakom dni i čase, 9. septembra 2022 o 10.00 h, sa na mnohých miestach po celom Slovensku, a taktiež v Seredi, rozozvučali zvony a sirény na pamiatku obetí holokaustu. Trnavský samosprávny kraj a  Galantské osvetové stredisko v spolupráci s mestom Sereď boli organizátormi verejného pietneho aktu konaného pri pamätníku obetí holokaustu v Mestskom parku v Seredi, ktorý pripomína milióny nevinných obetí fašizmu a poukazuje na nebezpečenstvá a hrôzy vyplývajúce z diskriminácie a násilia.

Svojou prítomnosťou v Seredi vzdali úctu obetiam holokaustu významní hostia, splnomocnenec vlády Slovenskej republiky pre národnostné menšiny László Bukovszky, vicežupan Trnavského samosprávneho kraja József Berényi,  poslanec zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja a primátor mesta Holíč Zdenko Čambál, prednosta Okresného úradu v Galante Ján Duranský, viceprimátor mesta Sereď Ľubomír Veselický, primátor mesta Galanta Peter Paška, predseda Ústredného zväzu Židovských náboženských obcí v Slovenskej republike Richard Duda, predseda Židovskej náboženskej obce v Galante Vojtech Fahn, predseda klubu Sereď - Zväzu vojakov Slovenskej republiky a podplukovník vo výslužbe Ondrej Urban, predseda Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Galante Jozef Janský a predstavitelia štátnych a samosprávnych inštitúcií.

 

 

V Trnavskom samosprávnom kraji sa nachádza niekoľko pamätníkov venovaných obetiam holokaustu, pamätník v Seredi má medzi nimi osobitné postavenie. Osud väčšiny väzňov zo Serede sa počas 2. svetovej vojny kruto naplnil. Pripomínanie sa Pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia v Seredi je veľmi adresné, veď práve odtiaľto bolo vyvezených do koncentračných táborov niekoľko tisíc ľudí. Nevinné obete fašistickej agresie ožívajú v našich spomienkach, tí, ktorí mali ostať zabudnutí, sa stávajú mementom pre ľudskú spoločnosť, aby sa vyvarovala akýmkoľvek prejavom intolerancie, antisemitizmu, xenofóbie a rasovej neznášanlivosti.

 

 

 

Aj v dnešnej modernej a vyspelej dobe je nevyhnutné šíriť myšlienky vzájomnej spolupatričnosti, preukazovať zmysel pre ľudskosť, demokraciu a kultúrnosť. Realizáciou verejných pietnych spomienkových podujatí a aktívnym vzdelávaním mladej generácie sa významným spôsobom v spoločnosti prispieva k podpore a ochrane ľudských práv a slobôd.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nežná revolúcia

Galéria umenia