Trnavský samosprávny kraj a Galantské osvetové stredisko v spolupráci s mestom Sereď a SNM - MŽK - Múzeom holokaustu v Seredi, uskutočnili dňa 8. septembra 2020 pietne spomienkové podujatie pri príležitosti Pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia.
Pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia

Pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia

- pietne spomienkové podujatie v Seredi

 

 

Pravdivo a otvorene hovoriť o holokauste a obetiach, ktoré toto obdobie prinieslo je nutnosťou hlavne vo vzťahu k mladej generácii, čím sa napomáha k odbúravaniu prejavov intolerancie a neznášanlivosti. Dejinná skúsenosť by pre človeka mala znamenať poučenie, kam až môže dostať ľudskú rasu prítomnosť antisemitizmu a xenofóbie. Šíriť myšlienky vzájomnej spolupatričnosti bez rasového násilia je veľmi potrebné aj v dnešnej dobe, aby ľudstvo už nikdy viac nepripustilo takúto strašnú tragédiu akou bolo obdobie holokaustu.

Trnavský samosprávny kraj a Galantské osvetové stredisko v spolupráci s mestom Sereď a SNM - MŽK - Múzeom holokaustu v Seredi, uskutočnili dňa 8. septembra 2020 pietne spomienkové podujatie pri príležitosti Pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia.

Pietne spomienkové podujatie sa uskutočnilo pri pomníku obetiam holokaustu v Mestskom parku v Seredi, ktorý pripomína milióny nevinných obetí fašizmu a poukazuje na nebezpečenstvá a hrôzy vyplývajúce z diskriminácie a násilia. Pripomínanie sa Pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia v Seredi je veľmi adresné, veď práve odtiaľto bolo vyvezených do koncentračných táborov niekoľko tisíc ľudí.

Úctu obetiam holokaustu vzdali svojou prítomnosťou v Seredi významní hostia, predseda vlády Slovenskej republiky Igor Matovič, podpredseda Národnej rady SR Milan Laurenčík, podpredseda vlády a minister financií SR Eduard Heger, predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič, vedúci kancelárie prezidenta Štefan Rozkopál, predseda Ústredného zväzu Židovských náboženských obcí Richard Duda ako aj vzácni hostia z veľvyslanectiev zastúpených v Slovenskej republike, predstavitelia štátnych a samosprávnych inštitúcií, členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a neposlednom rade preživší koncentračný tábor v Seredi.

V podaní ortodoxného rabína Zev Stiefela si prítomní hostia vypočuli modlitbu za mučeníkov, ktorí boli fašistami počas II. svetovej vojny neľútostne popravení. Súčasťou pietneho podujatia bol akt kladenia vencov a zapálenie siedmych sviečok, z ktorých šesť zapálili preživší koncentračný tábor v Seredi a ktoré symbolizujú 6 miliónov židovských obetí fašistickej agresie počas II. svetovej vojny. Siedmu sviecu znamenajúcu večné svetlo a nádej v budúci život v mieri zapálil Martin Korčok, vedúci Múzea holokaustu v Seredi

Realizáciou pietnych spomienkových podujatí v Seredi majú organizátori snahu prispieť k podpore a ochrane ľudských práv a slobôd v našej spoločnosti.